close window

גזענות ולשון הרע

האם גזענות היא לשון הרע ומהווה עילה להגשת תביעת לשון הרע

אחת הרעות-החולות בחברה היא תופעת הגזענות; בעת האחרונה, ולמעשה מאז ומעולם, ביטויים פוגעניים על בסיס גזע מציפים את המרחב הציבורי. ומכאן, עולה השאלה: האם ביטוי גזעני עולה כדי לשון הרע? ומתי ניתן להגיש תביעה על גזענות התשובה לא כל כך פשוטה. 


כעיקרון, סעיף 1(4) לחוק איסור לשון הרע, התשכ"ה-1965 (להלן: "החוק") קובע כי ביטוי שבכוחו להשפיל אדם על-בסיס גזעו, מוצאו, דתו, מינו, מוגבלותו או אף נטייתו המינית, יכול לשמש עילה לתביעה נזיקית לפי חוק איסור לשון הרע.

אך עולה השאלה, למי נתונה זכות תביעה על גזענות? למשל, נניח לצורך הדוגמא, שראובן החליט לצרוח אל-עבר אמיר (חברו ממוצא ערבי) ביטוי שפל כגון: "ערבי מסריח מחבל". למי נתונה זכות תביעה? לכל ערבי הרואה עצמו נפגע? התשובה היא לא. 
משרד עורכי-הדין בן קרפל ושות', ממשרדי הבוטיק הידועים והמובילים בתחום דיני לשון הרע והגנת הפרטיות ומדורג בין המשרדים הידועים בדיני לשון הרע, במסגרת הדירוגים היוקרתיים Dun’s 100 ו - BDI. למשרד הצלחות מוכחות בניהול תביעות לשון הרע והגנת הפרטיות. בנוסף, עוסק המשרד בניהול משברים תקשורתיים מורכבים ובניהול סכסוכים שמקורם במרחב האינטרנטי. משרדנו מייצג תובעים ונתבעים בתביעות לשון הרע. 

תביעה על גזענות כאשר מדובר בלשון הרע שנאמרה על ציבור:

סעיף 4 לחוק איסור לשון הרע קובע כי לא ניתן להגיש תביעת דיבה בגין לשון הרע שנאמרה על ציבור של אנשים. לכן, היחיד שיכול לתבוע הוא אותו אמיר; היחיד שמזוהה אובייקטיבית עם הביטוי כאמור. בסופו של יום, האפשרות לתבוע בתביעת לשון הרע על ביטוי גזעני שהופץ, היא איננה אפשרות "מיוחדת" או שונה, שכן החוק קובע שניתן לתבוע בגין כל ביטוי שיש בו פוטנציאל פגיעה אובייקטיבי בשם הטוב. משמעו של סעיף 1(4) אפוא, היא לקבוע בפירוש את העובדה שביזוי והשפלה על רקע גזעני עלולים לפגוע בשמו הטוב של האדם. למידע נוסף על החוק קראו את המאמר - חוק איסור לשון הרע.


מה נדרש כדי שביטוי גזעני יעניק זכות להגשת תביעה ולקבלת פיצויי

כמובן, שבדומה לכל תביעת לשון הרע, כדי לזכות בפיצוי כספי יש להוכיח כי פורסם – מבחינה עובדתית – ביטוי שבכוחו לפגוע בשמו הטוב של מושא הביטוי. כל אימת שזהו מצב הדברים, כל עוד הנתבע – מפרסם הביטוי – לא יצליח להוכיח תחולה לאחת מן ההגנות מכוח חוק איסור לשון הרע, אזי הוא יאלץ לשלם פיצויים משמעותיים ביותר. למידע נוסף על הגשת תביעה קראו על - תביעת לשון הרע


דוגמא לפסק דין בו ניתן פיצוי משמעותי בגין אמירות גזעניות:

פסק-דין מעניין בעניין זה, ניתן כנגד מר יצחק שני – מנכ"ל "ספורטוטו ישראל בע"מ – אשר התבטא (במסגרת ראיון עיתונאי) בגנותם של אזרחים ישראליים המתגוררים בכפר מע'ר וקבע: "יש להם חוק משלהם בכפר". כבוד השופטת שרה דותן קבעה כי האמירה של מר שני תואמת את הגדרת סעיף 1(4) כאמור לעיל [ראה ת"א 82425/99]. בעניין זה, בית-המשפט חייב את מר שני ואת מעסיקתו בתשלום 145,000 ₪.


לסיכום

מאז ועד היום הגזענות לא נעלמה, אלא רק הפכה פוגענית וקיצונית יותר. חוק איסור לשון הרע מאפשר למי שנפגע מביטוי גזעני לזכות בפיצוי כספי משמעותי. נפגעת מביטוי גזעני? לא צריך להשלים עם זה (!) יש פיתרון (!)  חשוב מאד להתייעץ עם עורך דין לשון הרע בעל ניסיון ויידע בייצוג תובעים ונתבעים. להרחבה בנושא קראו על תפקידו של - עורך דין לשון הרע.


תחום העיסוק המרכזי של משרדנו הינו לשון הרע (הוצאת דיבה) והגנת הפרטיות. לעורכי הדין במשרדנו ניסיון רב והצלחות מוכחות בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות על הוצאת לשון הרע (הוצאת דיבה) .

גזענות ולשון הרע
אודות הכותבים
בן ואדם קרפל
בן ואדם קרפל

עורך-דין בן קרפל מייסד המשרד ונמנה על עורכי-הדין הבולטים והמוצלחים בדיני לשון הרע והגנת הפרטיות. מעל לכל בן הוא ליטיגטור שחי באולמות בתי-המשפט ונושם את הייצוג המשפטי בשדה האזרחי;

הישגיו המרשימים בניהול מאות משברים ותיקי לשון הרע בפני כלל הערכאות המשפטיות  - הולכים פניו. עורך הדין אדם קרפל, שותף במשרד ומעורכי הדין הבולטים בדיני לשון הרע והגנת הפרטיות בישראל. אדם מייצג בכל הערכאות, מנהל משאים-וומתנים, מלווה את לקוחות המשרד ומצוי בקשרים ייחודיים עם משפיעני רשת ואנשי מפתח בשוק התקשורת המודרני

מאמרים אחרונים
כל הזכויות שמורות ©
צור קשר
שלח