close window

תביעת דיבה כנגד אתר אינטרנט

תביעת דיבה כנגד אתר אינטרנט

הוצאת דיבה באתר אינטרנט - הקדמה.


מי שנפגע מהוצאת דיבה יודע: לעיתים המכה כואבת, וכלל לא משנה מי פרסם את הדיבה; אך לעיתים הפגיעה הקיצונית קשורה גם בפלטפורמה שאפשרה את הפגיעה. למחולל הפגיעה – מי שמסר לכתחילה את המידע המכפיש – יש כמובן אחריות, בהינתן שניתן להצביע על זהותו. אך האחריות המוטלת על אתרי אינטרנט אינה מובנת מאליה בכל סיטואציה. 


למשל, לצורך ההמחשה, נדמיין סיפור מקרה ושתי סיטואציות. ניקח לדוגמה זוג שכנים מסוכסכים, פלוני ואלמוני. פלוני הוא איש ציבור מוכר, ואלמוני הוא איש עסקים לא מוכר בעליל. 


כעת, נדמיין סיטואציה ראשונה: אלמוני כותב בדף הפייסבוק האישי שלו כי פלוני הוא גנב ורמאי אשר רוקן לחלוטין את קופת וועד הבית, והשתמש בה כדי לשדרג את רכב היוקרה החביב עליו.  חמור מאוד. אין ספק. אך כעת ננסה לדמיין סיטואציה נוספת ולעמוד על ההבדלים: במקום הכיתוב הנ"ל בפייסבוק, אלמוני מצליח לגרום לאתר חדשות מצליח ונצפה מאוד, לפרסם כותרת ראשית שלפיה פלוני הוא אותו גנב ורמאי שהשתמש בכספים שאינם שייכים לו כדי לשדרג את רכבו. 


מה ההבדל? כמובן שההבדלים אדירים. אך בנוגע להטלת האחריות, מלכתחילה, אין הבדל משמעותי; אלמוני אחראי בפירוש לדיבה שפרסם בפייסבוק (כמו גם למסירת המידע לאתר החדשות) ואתר האינטרנט אחראי ישירות על פרסום הדיבה.
עם זאת, חשוב להצביע על שני הבדלים שיקלו על המשך הדיון: (א) מידת החשיפה; (ב) מידת המהימנות המקדמית שאדם סביר מעניק לפרסום.


מידע נוסף אודות הוצאת דיבה בפייסבוק ראה במאמרנו אודות - לשון הרע בפייסבוק.


בנוגע למידת החשיפה, ברור מאליו – פשוט ברור – שחשיפה באתר חדשות ידוע, היא חשיפה רחבה בהרבה ובתוך-כך מכילה פוטנציאל פגיעה משמעותי יותר. ובנוגע למהימנות האינהרנטית כאמור, נדמה כי לפרסומים באתרי חדשות רציניים נודעת אמינות גבוהה מזו שנודעת לפרסומי פייסבוק של אנשים בלתי-מוכרים בעליל. לכן, על-פניו, הפרסום באתר החדשות חמור בהרבה.


אך העניינים הופכים מורכבים כאשר הסיטואציה משתנה; למשל, במקום אתר חדשות ידוע ניקח לדוגמה פורום גולשים – פעיל וידוע לא פחות – בו החברים רשאים לפרסם הודעות שונות. האם אתר האינטרנט אחראי לתוכן הודעות הגולשים? זו כבר שאלה מורכבת בהרבה, והתשובה עליה – איך לא – היא: תלוי.


הפסיקה בנושא מורכבת לעיבוד ולקריאה, אך המסקנה פשוטה: תלוי. בפשטות ייאמר כי בנקודת הזמן בה התפרסמה הודעה בפורום, דומה כי האתר אינו אחראי ישירות לתוכן שפורסם. אולם, ברגע שהנפגע מן הפרסום פנה אל המחזיק באתר והפנה את תשומת-ליבו לכך שפורסמה לשון הרע במסגרת האתר, מתגבשת ראשית האחריות לפרסום לשון הרע


כמו כן, ישנה משמעות של ממש למאפייני האתר; למשל: האם התוכן המפורסם עובר סינון? האם הגולשים בפורום מחויבים למסור פרטי הזדהות שניתן לאמת? או שזהויותיהם נותרות אנונימיות? וזו רק ההתחלה.


בסופו של דבר חשוב להבין: אפשר להגיש תביעת לשון הרע והוצאת דיבה כנגד אתרי אינטרנט; על כך בכלל לא יכול להיות ספק. באותה הנשימה חשוב לפנות אל השכל הישר, להפעיל את ההיגיון הבריא ולברור בחכמה את הגורם הנכון לתבוע. כדי להבין – אסטרטגית ומשפטית – מי הגורם הנכון לתביעה, אין ברירה אלא לשוחח ולהיוועץ עם עורך דין הוצאת דיבה שעוסק בתחום מידי יום, ומסוגל להשיב בצורה רצינית ועניינית תוך הפנייה לאסמכתאות ולמקרים דומים בהם ייצג. 


מידע נוסף על הוצאת לשון הרע ברשת ניתן למצוא במאמרנו אודות לשון הרע באינטרנט.


משרד עורכי-דין בן קרפל ושות' מייצג וייצג – בעבר, וגם בפועל בימים אלו ממש – כנגד אתרי אינטרנט שעוולו כנגד אנשים פרטיים; ולהיפך. עורכי-הדין במשרד מבינים את דיני לשון הרע ואת דני הגנת הפרטיות לעומק, ומנוסים – כולם – בהתמודדות עם טענות מורכבות שעולות באופן סביר בתיקים המורכבים הכוללים הגשת תביעות כנגד גופים עתירי משאבים המחזיקים אתרי אינטרנט נצפים ובעלי-השפעה. חשוב לזכור כי התמודדות אל-מול גופים כאמור, היא בגדר מיומנות שמחייבת ניסיון ספציפי, יצירתיות וחדות.לקבלת ייעוץ משפטי צור קשר עם משרדנו: 072-2221780

יצירת קשר

שלח
כל הזכויות שמורות ©
צור קשר
שלח