close window

שיימינג ברשת

שיימינג ברשת

פרסמו אודותיכם דברי השמצה בפייסבוק? מנהלים כנגדכם שיימינג בלתי פוסק ברשת? חוק איסור לשון הרע עומד לצדכם!


הרשתות החברתיות שינו את המציאות שלנו במובנים רבים ואפשרו לנו לתקשר עם אנשים מכל רחבי העולם, אך הן יצרו גם
קרקע פורייה למסכת השפלות, שיימינג ברשת ופגיעה בשם הטוב ברמה העסקית והאישית. נדמה כי כל אחד יכול היום
להיות הקטגור, השופט והתליין, וזאת באמצעות משיכת מקלדת מהירה. חוק איסור לשון הרע נועד להגן בראש ובראשונה
על שמו הטוב של אדם, זאת על-ידי איסור פרסום דברים שעלולים להשפילו, ולשים אותו לקלס בעיני אחרים, לפגוע במשלח-ידו,
לבזותו בשל גזעו, מוצאו, דתו ו/או נטייתו המינית.


כאשר עורך דין לשון הרע יבחן תיק פוטנציאלי בתחום לשון הרע, הוא יבדוק בראש ובראשונה האם מה שנאמר נחשב להבעת דעה או לקביעת עובדה. יש לציין כי כבר נקבע כי קביעת עובדה בלתי מבוססת על אדם ("הוא גנב ורמאי", למשל) תיחשב כלשון הרע על-פי הגדרת חוק איסור לשון הרע. משכך יש להיזהר מלקבוע עובדות נחרצות אודות אדם פלוני, בפרט כאשר אין ברשותכם מסמכים היכולים להוכיח את העובדות הללו.

בנוסף לכך, החוק קובע כי פרסום פוגע שבגינו ניתן להגיש תביעת לשון הרע יהיה כאשר הדברים הדיבתיים הגיעו לאדם אחד זולת הנפגע.


החוק גם מאפשר לבחור במסלול של הגשת קובלנה פלילית על הוצאת לשון הרע כנגד הפוגע, זאת כאשר מוכח כי הפרסום
נעשה במטרה לפגוע, וכי הוא פורסם בפני שני בני אדם או יותר.


חוק איסור לשון הרע מאפשר לבחור בין שני מסלולי התביעה:

המסלול הראשון - הגשת תביעת לשון הרע ללא הוכת נזק:

בהתאם לחוק איסור לשון הרע, בתביעת על הוצאת לשון הרע ניתן לתבוע פיצויי ללא הוכחת נזק עד לגובה של 50,000, ובמקרה שנטען כי הדברים פורסמו בכוונה לפגוע, ניתן יהיה לתבוע עד 100,000 ש"ח ללא הוכחת נזק. יש לציין כי סכומי הפיצוי מוצמדים למדד ועומדים היום על 70,000 ש"ח פיצויים ללא הוכחת נזק, ובמקרה שמוכח כי הדברים פורסמו בכוונה לפגוע - על סך של 140 אלף ש"ח.

המסלול השני - הגשת תביעת לשון הרע במקרה ונגרם נזק:

מדובר במסלול סבוך יותר, שכן במקרה זה על פי חוק איסור לשון הרע התובע ששמו הטוב נפגע, צריך להוכיח את הנזק שנגרם לו. לדוגמה: אדם אשר עבד במקום עבודה מסודר מספר שנים והשתכר בצורה מכובדת, ולפתע העלילו עליו ברשת הפייסבוק כי הוא גנב ממקום עבודתו, והדבר גרם לפיטוריו המידיים, ובין רגע הוא איבד את מקור פרנסתו. במצב דברים זה, ניתן יהיה לבחור במסלול תביעה בה מוכיחים לבית המשפט את הנזק שנגרם, כאמור, לאותו אדם עקב הדברים הדיבתיים שפורסמו עליו.

ההגנות שבחוק איסור לשון הרע:

חוק איסור לשון הרע קובע 3 מערכות הגנה מרכזיות שיוכלו לעמוד לזכות הנתבעים. הראשונה והפחות שכיחה היא מערכת ההגנות המוחלטות המצויה בסעיף 13 לחוק, שם נקבעה שורה של 11 הגנות, וביניהן: פרסום הנעשה בישיבת ממשלה, פרסום הנעשה על-ידי מבקר המדינה, פרסום הנעשה במהלך הליך משפטי ועוד. במקרה שאחת ההגנות הללו עומדת לנתבע, המשמעות היא שגם אם פרסומיו הם דיבתיים, לא ניתן לתבוע בגינם.

ההגנה השנייה העומדת לנפגעים היא הגנת אמת בפרסום המצויה בסעיף 14 לחוק. הגנה זו מוכרת לציבור הרחב כהגנת "אמת דיברתי". חשוב לדעת שבכדי שהגנה זו תתגבש לכדי הגנה טובה שתוכל לעמוד למי שטוען אותה, הוא יצטרך להוכיח בבית משפט כי הדברים שפורסמו הם דברי אמת אובייקטיביים, וכי יש בדברים שפורסמו עניין ציבורי.

מערכת ההגנות השלישית מונה 11 מצבים של ביצוע פרסום דיבתי בתום-לב, ביניהן ההגנות המדברות על הבעת דעה, הבעת ביקורת ועוד. חשוב להדגיש כי בניגוד לדעה הרווחת, בתי המשפט אינם רואים בקללות רחוב משום הוצאת דיבה

רוב הישראלים, לצערנו, משתמשים בביטויים כמו "מניאק", "אידיוט", "בהמה" וכו' על בסיס קבוע, וההנחה היא כי האדם הסביר לא באמת מתייחס ברצינות לביטויים אלה, כך ששמו וכבודו של המושמץ לא באמת נפגעים. הרי אף אחד לא באמת חושב שאדם הוא בהמה רק כי כך כינה אותו כך מישהו בפייסבוק. הדבר נכון גם לגבי דברים שנאמרים ברותחין, לדוגמה בסכסוכים בין בני זוג. יחד עם זאת, היום כבר ידוע שאין זה המצב ומסקירה של מספר פסקי דין בתחום לשון הרע עולה כי קללה יכולה לעלות ביוקר.

מה לעשות מרגע שזיהתם את הפוסט הפוגע?

צלמו את המסך ובו הפוסט המשמיץ. כידוע, הפרסום בדפי הפייסבוק נמצא בשליטה מלאה של המפרסם, והוא יכול להסיר את הפרסום בכל רגע שירצה. כמו כן, חשוב לאסוף כבר מרגע הפגיעה את כל המסמכים, העדויות וההוכחות לכך ששמכם הטוב נפגע.

תביעת לשון הרע או תביעת דיבה, כמו כל תביעה אחרת, מושתתת על ראיות ומסמכים. אם לא תשמרו ותאגדו בצורה מסודרת את כל הראיות והטיעונים שלכם, תתקלו בקשיים.

כמו כן, מומלץ לפנות לעורך דין הבקיא בתחום לשון הרע, כדי לברר האם הפרסום המדובר עונה על דרישות חוק איסור לשון הרע ומה הסיכויים המשפטיים של התביעה.

משרדנו מתמחה בייצוג תובעים ונתבעים בכל הארץ בתביעות לשון הרע בעילה של שיימינג ברשת. אנו בעלי ותק רב ומנהלים תביעות מן הסבוכות במשק.  

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות צור קשר עם משרדנו: 072-2221780

יצירת קשר

שלח
כל הזכויות שמורות ©
צור קשר
שלח