close window

רכישת דירה

כללי אצבע שחייבים להכיר לפני שרוכשים דירה


רכישת דירה, הינה אחת מן הרכישות המשמעותיות והיקרות ביותר בחייו של אדם, אשר דורשת מספר רב של פעולות שיש לבצע באופן מקצועי ויסודי על מנת למנוע בעיות עתידיות. יחד עם זאת ועל אף שכך, ישנם לא מעט אנשים המעדיפים לנהל את הליך הרכישה בעצמם מסיבות וממניעים של חסכון בעלויות ובחלק מן המקרים אף מתוך תמימות לב.

צעד זה טומן בחובו אין ספור סכנות אשר יכולות להפוך את אותה רכישה יקרה ומורכבת לכזו שתצטער/י שבכלל נכנסת אליה מלכתחילה ולכן מומלץ לפנות לעורך דין מקרקעין בעל ניסיון ובקיא בכל סוגי עסקאות המקרקעין.

שני השלבים החשובים ביותר כאשר מקבלים החלטה לרכוש נכס (דירה) הינם: בדיקת הנכס ועריכת חוזה מכירת דירה מקצועי ויסודי.

שלב א' - בדיקת הנכס:


לאחר איתור הנכס הספציפי אותו מעוניינים לרכוש, עורך הדין המתמחה בתחום המקרקעין יבצע עבור לקוחו בדיקה מקיפה על מצב הנכס.

בדיקות אלו חובה כי יעשו בדקדקנות יתרה וזאת, על מנת למצוא כל ליקוי שיכול להיות בנכס הן בהווה והן בעתיד, כגון:

· האם מוכר הדירה הוא באמת בעל הנכס?

· האם לא חלה הפקעה על חלק מן הדירה?

· קיומם של צווי מניעה או הריסה על הנכס?

· לוודא/לשלול זכויות של צד שלישי על הנכס (למעט משכנתא).

· האם הנכס בנוי כדין וללא חריגות בניה?

· לרוב מתבצעות בדיקות מקיפות, על בסיס תוכנית בניין ערים (תב"ע) שם בודקים האם ישנן תוכניות עתידיות, שיכולות        

  להניע את הרוכשים מביצוע העסקה.


לאחר ביצוע בדיקות אלו ובדיקות נוספות, יעביר עורך הדין את הממצאים ללקוחו וידריך אותו כיצד ניתן ו/או האם כדי להתקדם לשלב הבא בעסקה. במקרים של נכסים סבוכים ומורכבים יפרט עורך הדין כיצד והאם ניתן להכשיר את אותם נכסים לרכישה כדין.

שלב 2 – עריכת חוזה מכר דירה:


לאחר שלב בדיקת הנכס, מגיעים לשלב החוזה המשתנה בהתאם לסוג הנכס הנרכש.

לדוגמה: חוזי מכר אשר זכויות הבעלות עליהן רשומות בטאבו, שונים מחוזי חכירה המסדירים את רישום הזכויות על נכסים הנמצאים בבעלות מנהל מקרקעי ישראל. כמו כן, קיימים הבדלים בהגנות הניתנות לרוכש הנכס בשני המקרים, הליכי המכירה עצמם וקצב התקדמות העסקה עד להשלמתה ע"י רישומה בפועל.

ברוב המקרים, יבקש עורך הדין מהלקוח אותו הוא מייצג למסור לידיו מספר החלטות שמהוות את בסיס החוזה כגון: מחיר הנכס, מועדי התשלום המבוקשים, מועדי פינוי/ כניסה לדירה ולבסוף אילו מטלטלין נשארים בנכס וכיצד ערכם מגולם או שלא מגולם במחיר העסקה הסופי.

לאחר שיועברו לעורך הדין אותן החלטות עקרוניות, יתחיל בעריכת חוזה מכירת הדירה אל מול עורך הדין של הצד השני. על עורך הדין לנהל את שלבי הרישום בטאבו על-ידי: רישום הערת אזהרה, דיווח על מס שבח או במידת האפשר הגשת בקשה לפטור ממס שבח, הכנת שטרות מכר כנדרש, החתמה על יפוי כוח, אישורי מיסים, במידה והייתה משכנתא על הנכס יש לוודא כי זו סולקה כמו גם המשכון ברשם המשכונות.

כאשר מדובר בנכס הרשום במנהל מקרקעי ישראל על עורך הדין לדאוג לאישורי זכויות, אישור של רשם המשכונות וכיו"ב.

ניהול שלבי המכירה/ רכישה של נכס חובה כי יבוצעו בקפדנות ודקדקנות מירבית על מנת למנוע התעוררות של בעיות/תביעות עתידיות הנוגעות לכשירותו של אותו נכס נמכר/נרכש.

לאחר תום השלב המנהלתי, העסקה תתקדם על פי מה שקבעו הצדדים בחוזה המכירה/חכירה, כאשר סוף התהליך מסתכם ברישום הנכס על שם הקונה/חוכר, במרשם הרלוונטי אליו הוא משויך.

הסכנות הטמונות ברכישת דירה ללא ליווי מקצועי מוסמך רבות ומגוונות: הוצאת זמן ואנרגיה מיותרת, לקיחת סיכון ברכישת נכס בעייתי לרישום ו/או מכירה לצד שלישי בעתיד, עיכובים מיותרים בביצוע העסקה, ועוד רבות אחרות.


משרדנו מתמחה בדיני מקרקעין ובין היתר בהכנת חוזה מכר דירה ורכישה של נכסי נדל"ן ונשמח ללוות אותך בהליך חשוב מעין זה מתחילתו ועד סופו, על מנת להוציא את העסקה אל הפועל באופן היעיל, המהיר, הפשוט והבטוח ככל שניתן ללא סיכונים והוצאות מיותרות.לקבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות צור/י קשר עם משרדנו: 072-2221780


רכישת דירה
מאמרים אחרונים
כל הזכויות שמורות ©
צור קשר
שלח