close window

תביעות לשון הרע שנדחו - מה ניתן לעשות

מה ניתן לעשות במידה ותביעת לשון הרע נדחתה?


ניהול תביעות לשון הרע יכול להיות "סוחט" מבחינה רגשית, ובוודאי יקר כלכלית. לכן ברור שהרגע בו תביעה שהגשת נדחית, יכול להיות רגע קשה ומייאש. עם זאת, חשוב לזכור: פסק-דין בערכאה ראשונה, אינו בהכרח סוף הדרך. נדון בסיבות הנפוצות לדחיית תביעת לשון הרע ונציע צעדים שאפשר לנקוט אם תביעתכם נדחתה.
משרד עורכי-הדין בן קרפל ושות', ממשרדי הבוטיק הידועים והמובילים בתחום דיני לשון הרע והגנת הפרטיות ומדורג בין המשרדים הידועים בדיני לשון הרע, במסגרת הדירוגים היוקרתיים Dun’s 100 ו - BDI. למשרד הצלחות מוכחות בניהול תביעות לשון הרע והגנת הפרטיות. בנוסף, עוסק המשרד בניהול משברים תקשורתיים מורכבים ובניהול סכסוכים שמקורם במרחב האינטרנטי. משרדנו מייצג תובעים ונתבעים בתביעות לשון הרע.מהן הסיבות לדחיית לשון הרע?


ישנן מספר סיבות לדחיית לשון הרע. להלן, בקצרה, התרחישים האפשריים לדחייה:

חוסר בראיות (התביעה לא הוכחה ברמה העובדתית): חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה-1965 קובע בסעיף 7 שפרסום לשון הרע הוא עוולה אזרחית; כאשר "פרסום" בעל פה חייב להגיע בפועל לצד שלישי. כך לפי סעיף 2. כאשר התביעה עוסקת בפרסום לשון הרע בעל פה, בשונה מפרסום כתוב שאפשר להציג בקלות, הוכחת הבסיס של התביעה אינה מובנת מאליה.


כמובן, אפשר להסתייע בהקלטות או תצלומי-וידאו אם ישנם. אך אם אינם בנמצא, הבסיס העובדתי בהליך שעון על עדויות בעל-פה וזו כבר "אופרה" אחרת לגמרי מבחינה ראייתית. בסופו של דבר, אם הגשת תביעה בגין פרסום לשון הרע בעל-פה ולא הצלחת להוכיח, לפי מאזן ההסתברויות, שהאמירות הנטענות בכתב התביעה אכן נאמרו באופן שבו נטען שנאמרו, תביעתך אמורה להידחות. כידוע, ערכאות ערעור לא נוטות להתערב בקלות בקביעת ממצאים עובדתיים. עם זאת, ערכאת הערעור יכולה, וגם צריכה במקרים המתאימים, להתערב באופן שבו בית המשפט קבע את העובדות על בסיס הראיות שהונחו בפניו. לכן, גם אם תביעתך נדחתה מן הטעם הזה, וגם אם נראה מלכתחילה שסיכויי הערעור אינם משובחים, ראוי לבחון את סיכויי הערעור בצורה עניינית ומקצועית ולשם כך צריך להתייעץ עם עורך דין. למידע נוסף קראו את המאמר - עורך דין לשון הרע


התוכן איננו בגדר "לשון הרע":

סעיף 1 לחוק קובע כי לשון הרע היא כל ביטוי שיש בו פוטנציאל לפגוע בשם הטוב ומפרט שמדובר בכל ביטוי שבכוחו להשפיל אדם, לבזותו, לפגוע במשרותיו או במשלח ידו. הפסיקה קבעה כי כאשר שואלים האם ביטוי מקיים את ההגדרה, צריך להיכנס בנעליו של אדם סביר ולבחון האם אותו אדם סביר יראה בביטוי כפוגע בשמו הטוב של הזולת. אם בית המשפט יקבע כי תוכנו של ביטוי מסוים לא מקיים את הגדרת "לשון הרע", לפי דין עליו לדחות את התביעה. אך זו, בשונה מקביעה בדבר ממצאים עובדתיים, קביעה משפטית. כך שאם לדעתך במישור הזה שגה בית המשפט שנתן את פסק הדין, קל לבחון את סיכויי הערעור ולמסור חוות דעת עניינית ורצינית. 


הגנות לפי חוק איסור לשון הרע:

גם אם הוכחו יסודות עילת פרסום לשון הרע, החוק מעניק לנתבע שורה של הגנות אפשרויות, שיכולות להביא לדחיית התביעה. מעבר להגנות הכלליות בדיני הנזיקין, החוק קובע שלוש מערכות הגנה:


הפרסומים המותרים בסעיף 13:

קבוצת הגנות מוחלטות (למעשה סייגים לאחריות) שאם הפרסום נעשה באחת הנסיבות המנויות בסעיף אין עילת תביעה כלל. דוגמה להגנה שכזו היא ההגנה על ביטוי שנאמר במסגרת דיון משפטי.


אמת הפרסום או "אמת דיברתי" בסעיף 14:

כדי להוכיחה, על הנתבע להוכיח כי תוכן הפרסום הוא אמת אובייקטיבית (שניתן להוכיח בראיות קבילות; ולא "אמת  לפי דעתי" או "אמת לשעתה") וכי יש בפרסום ובהפצתו עניין ציבורי (כלומר הפצת הפרסום משרתת מטרות חברתיות ראויות להגנה). למידע נוסף קראו - 


תום הלב בסעיף 15:

קבוצת ההגנות הנפוצה והרחבה בדיני לשון הרע. מדובר ברשימת תרחישים שמערבים שאלות עובדתיות ומשפטיות. אם נתבע הוכיח שפרסם לשון הרע באחת מהסיטואציות המתוארות בסעיף 15, ועשה זאת בתום-לב, תקום לזכותו  הגנה והתביעה תידחה. אחד התרחישים הנפוצים הוא כאשר "היחסים שבינו לבין האדם שאליו הופנה הפרסום הטילו עליו חובה חוקית, מוסרית או חברתית לעשות אותו פרסום". תרחישים נפוצים נוספים קשורים בהגשת תלונה למשטרה, פרסום ביקורת על עניינים חשובים מבחינה ציבורית, הגנה על עניינים אישיים וכשרים ועוד.  למידע נוסף קראו על - הגנת תום הלב


דוגמה למקרה נדחתה תביעת לשון הרע:


ת"א 24424-02-22 מסיוק נ' גיני  שרן


מדובר בתביעת לשון הרע שהוגשה כנגד אחת מנשות המקצוע המובילות בעולם ייעוץ ההורים המתפתח, ומשפיענית רשת המתחזקת קהילה אוהדת ומשמעותית. אנו, עורכי-הדין קרפל, ייצגנו את הנתבעת. בתביעה יוחסו לנתבעת שני פרסומי לשון הרע. הנתבעת לא הכחישה את עצם הפצת הפרסומים, אך טענה שאחד מן הפרסומים הוא תגובה ביקורתית לפרסום מוקדם מטעם התובעת; והפרסום השני כלל לא עסק בתובעת, וזו סתם נכסה אותו לעצמה (ולכן לא יכול לקלוע להגדרת לשון הרע ביחס לתובעת).

בית-המשפט קיבל את טענות הנתבעת, דחה את התביעה, וחייב את התובעת לשלם לנתבעת כ-35,000 ₪. 


מקרים דוגמת המקרה הנ"ל, ישנם רבים. אך מה צריך לעשות אם תביעתך נדחתה?


התשובה אחת: יש להיוועץ בעורכי דין רציניים ומנוסים שילמדו את פסק-הדין ויחוו דעה מקצועית בנוגע לפעולות המשפטיות שנכון – אם נכון – לנקוט בהמשך. ערעור אינו מילה גסה; אך הגשת ערעור שגוי, יכולה להעמיק את הנזק שנגרם לך. לכן, הייעוץ המשפטי חשוב במיוחד. עיסוקו המרכזי של משרדנו הוא לשון הרע והוצאת דיבה במשרד עורכי דין ללשון הרע בן קרפל ושות' תזכו לליווי אישי מקצועי ובלתי מתפשר.

אולי יעניין אתכם לקרוא גם על:


- תביעת דיבה: שאלות ותשובות.

- לשון הרע בפייסבוק.

- מתי ניתן להגיש תביעה על הגשת תלונת שווא.

תביעות לשון הרע שנדחו - מה ניתן לעשות
אודות הכותבים
בן ואדם קרפל
בן ואדם קרפל

עורך-דין בן קרפל מייסד המשרד ונמנה על עורכי-הדין הבולטים והמוצלחים בדיני לשון הרע והגנת הפרטיות. מעל לכל בן הוא ליטיגטור שחי באולמות בתי-המשפט ונושם את הייצוג המשפטי בשדה האזרחי;

הישגיו המרשימים בניהול מאות משברים ותיקי לשון הרע בפני כלל הערכאות המשפטיות  - הולכים פניו. עורך הדין אדם קרפל, שותף במשרד ומעורכי הדין הבולטים בדיני לשון הרע והגנת הפרטיות בישראל. אדם מייצג בכל הערכאות, מנהל משאים-וומתנים, מלווה את לקוחות המשרד ומצוי בקשרים ייחודיים עם משפיעני רשת ואנשי מפתח בשוק התקשורת המודרני

מאמרים אחרונים
כל הזכויות שמורות ©
צור קשר
שלח